19 Şubat 2012 Pazar

Stieg Larsson EJDERHA DÖVMELİ KIZ-ATEŞLE OYNAYAN KIZ-ARI KOVANINA ÇOMAK SOKAN KIZ


     Polisiye tarzı kitap sevenlere tavsiye ediyorum bu seriyi.Ben 3.kitabına geçtim şuanda.İlkini okurken başlarda çok sıkılmıştım ama kitap 40 sayfadan sonra kendine bağımlılık yapıyor.2.kitabınıda soluksuz okumuştum.Ama ben filmini izledim çok beğenmedim diyorsanız filmi gerçekten berbattı yavaşlıktan ölüyordu bende çok sıkılmıştım kitap daha ayrıntılı daha sürükleyici..
   

     Milenyum üçlemesinin yazarı olan Karl Stig-Erland Larsson, 1954 yılında doğan, 2004 yılında hayatını kaybeden İsveçli gazeteci ve yazardır.
Ejderha Dövmeli Kız (The Girl with the Dragon Tattoo), Ateşle Oynayan Kız(The Girl Who Played with Fire), Arı Kovanına Çomak Sokan Kız (The Girl Who Kicked the Hornets' Nest) romanları, 40'tan fazla dile çevrilmiş ve milyonlarca satmıştır.

Asıl ilginç olan, sonradan olağanüstü başarı kazanmalarına rağmen, Larsson öldüğünderomanlarının henüz basılmamış olmasıydı. Çünkü işten sonra sadece kendi keyfi için yazdığı kitapları hiçbir yayınevine göndermemişti.

İlk romanı olan Ejderha Dövmeli Kız, ölümünden 1 yıl sonra, 2005 yılında İsveç'te basıldı. Kitabın orijinal ismi Man som hatar kvinnor yani, Kadınlardan Nefret Eden Adam'dı. Fakat İngilizce'ye The Girl with the Dragon Tattoo (Ejderha Dövmeli Kız) ismiyle çevrildi.

Larsson, Milenyum'u 10 kitaplık bir roman serisi olarak planlamıştı. Hatta dördüncü romanın ilk 4 bölümünü de yazmıştı. Ölümünden sonra, dizüstü bilgisayarında beşinci ve altıncı kitaba dair notlar da bulundu.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder